NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Журналистът Даниел Ненчев работи по първия си документален филм за развитието на българската култура след 1989 г.
6886
Тонът на времето

Журналистът Даниел Ненчев работи по първия си документален филм за развитието на българската култура след 1989 г.

Журналистът Даниел Ненчев работи по заснемането на първия си документален филм, озаглавен „155 километра въздух“. Филмът изследва живота на българите у нас и по света, както и развитието на българската култура в световен мащаб в годините след падането на Берлинската стена през 1989 г. Това сподели Ненчев по време на представянето на своята книга „Идеи без граници“ в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Модератор на срещата бе бургаската поетеса Яна Вълчева

| 08 Август 2024, 13:30 ч.
Журналистът Даниел Ненчев работи по първия си документален филм за развитието на българската култура след 1989 г.
Журналистът Даниел Ненчев работи по първия си документален филм за развитието на българската култура след 1989 г.
Снимка © БТА

Журналистът Даниел Ненчев работи по заснемането на първия си документален филм, озаглавен „155 километра въздух“. 

Микрофестивалът „Инфундибулум“ започва на 12 октомври в подлеза на автогарата в Габрово, съобщават организаторите. 

Това е вторият микрофест на платформата Capturing Creativity на габровката Росина Пенчева. Тази година микрофестивалът носи името "Инфундибулум" и преобразява нетипичното за събития градско пространство с триизмерна артинсталация, читалня за фантастика, концерти и диджей сет.

Цялата програма е с вход свободен, посочват организаторите. 

„В основата на настоящото издание на микрофестивала е идеята на габровската художничка Невена Екимова да сътвори за подлеза инсталация от метал, вдъхновена от теориите за гънките във време-пространството. Невена е създателка и на Огледалната и Детската зала в Музея на хумора и сатирата, а зад гърба си вече има редица международни изложби. Тя е и кръстница на тазгодишното събитие – и

Ватиканските музеи представиха реставрацията на мраморна скулптура „Аполон Белведерски“ на гръцкия бог Аполон от II в., предаде Ройтерс.  

Експертите по реставрация работят години наред върху „Аполон Белведерски“, като поправят фрактури в коленете и краката, почистват цялата статуя с лазери и монтират стълб към основата , за да се увеличи стабилността.

„Този тип реставрация е израз на това, което искаме да бъдат Ватиканските музеи - баланс между традиция, лингвистика и изследване, с поглед, който гледа към бъдещето“, каза Барбара Ята, директор на музеите.

Ватиканските музеи, в които се съхраняват някои от най-големите шедьоври на Ренесанса, както и древноримски и египетски артефакти, са най-надеждният източник на приходи за Светия престол. Те се посещават от около седем милиона посетители годишно и генерират приходи

„Керана и космонавтите“ представят нов албум на 19 септември в „Маймунарника“, съобщават организаторите. 

„Октант“ събира 11 познати песни, сред които „Поне за ден“, „Толкоз мога“, „Твойта кожа“, както и най-новата песен, която излезе със самостоятелен клип преди по-малко от месец – „Жива“. Освен на концерта, песните ще бъдат достъпни и във всички дигитални платформи, както и на CD.

Това е вторият авторски албум на групата след „Урса майнър“. Всички текстове отново са написани от Керана, а музиката и аранжиментът към тях са в резултат на общата работа и на групата.